Sarkoidoza to nie tylko choroba płuc

Charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego jest występowanie tzw. rzutów choroby. Warto wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę./fot. Fotolia
Sarkoidoza to choroba, która dotyka praktycznie wszystkich organów naszego ciała. Bez wątpienia najczęściej zajęte przez zmiany ziarniniakowe są płuca, jednak warto wspomnieć o innych lokalizacjach sarkoidozy, ponieważ często to z ich strony można dostrzec pierwsze objawy zachorowania i rozpocząć odpowiednie leczenie tej choroby.
/ 06.10.2016 20:25
Charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego jest występowanie tzw. rzutów choroby. Warto wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę./fot. Fotolia

Od stóp do głowy

Oprócz powszechnie występującej sarkoidozy płucnej, kolejnymi jej postaciami są: sarkoidoza narządu wzroku (25%), serca (5-25%), obwodowych węzłów chłonnych (90%) i skóry. Są to najczęstsze lokalizacje pozapłucne ognisk tej choroby.

Sarkoidoza narządu wzroku - zmiany ziarniniakowe mogą dotyczyć gruczołu łzowego, rogówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego. Może się ona objawiać tłuszczowatymi wtrętami w rogówce, guzkami w tęczówce, zapaleniem tarczy nerwu wzrokowego i żył, jaskrą i zaćmą a także postępującą neuropatią i powiększeniem gruczołów łzowych.

Sarkoidoza serca - w wyniku włóknienia kardiomiocytów, mogą wystąpić różne zaburzenia przewodnictwa w sercu, a w ich wyniku, dodatkowe skurcze czy przyspieszenie czynności serca. Innymi powikłaniami postaci sercowej mogą być zmiany mięśniowe, zastawkowe, osierdziowe. Sarkoidoza serca jest bardzo różnorodna w objawy, ponieważ może przebiegać zarówno bezobjawowo, ujawnić się po wielu latach, jak i prowadzić do nagłej śmierci.

Sarkoidoza skóry - najczęstszym objawem jest rumień guzowaty. Występuje symetrycznie. Pojawia się na wyprostnych częściach kończyn. Towarzyszą mu podwyższona temperatura i bóle stawów (wyprzedzające rumień). Zmiany znikają po 1-20 tygodniach. Rumień jest ważnym objawem, ponieważ zwykle towarzyszy sarkoidozie ostrej, mającej łagodniejszy przebieg. Mogą pojawiać się także fioletowe zmiany skórne na twarzy i czaszce prowadzące do zniekształceń. Ciekawym objawem jest obrzęk i zaczerwienienie dawno wygojonych blizn.

Sarkoidoza węzłów chłonnych - dotyczy głównie węzłów wnęk, szyi, pachowych, pachwinowych i węzłów jamy brzusznej. Zwykle węzły są niebolesne i ruchome. Nie towarzyszą im zmiany skórne. Mają spoistą konsystencję.

Sarkoidoza układu nerwowego - do najczęściej dotkniętych chorobą należą nerw twarzowy i inne nerwy czaszkowe. W 80% porażenie nerwu cofa się. Bardzo rzadko w centralnym układzie nerwowym mogą pojawić się zmiany guzowate lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. ,Bywa, że zajęta zostaje przysadka i podwzgórze, dając szerokie spektrum efektów wynikających z zaburzenia funkcji tych ważnych struktur.

Sarkoidoza dotyka także górne drogi oddechowe, gruczoły ślinowe, wątrobę, nerki oraz kości, mięśnie i stawy. Z powyższego wynika, że nie można lekceważyć objawów z innych lokalizacji niż płuca, zwłaszcza mając w pamięci, że szybkie wykrycie choroby i rozpoczęte leczenie znacznie zwiększa szanse na wyleczenie i opóźnia jej postęp.

Zobacz również: Nowe płuca, nowe życie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA