Nowotwory jamy ustnej i gardła – skutki palenia

Nowotwory jamy ustnej i gardła – skutki palenia
Rak jamy ustnej występuje w Polsce dość powszechnie. W większości dotyczy osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. Nowotwór gardła charakteryzuje się podobnymi czynnikami ryzyka. Jak objawiają się te nowotwory? Jak wygląda ich leczenie i rokowanie?
/ 22.10.2016 18:03
Nowotwory jamy ustnej i gardła – skutki palenia

Rak jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej jest drugim co do częstości występowania nowotworem głowy i szyi, zaraz po raku krtani. Najczęściej dotyczy wargi, 2/3 przedniej części języka, błony śluzowej policzka, dna jamy ustnej, trójkąta zatrzonowcowego, podniebienia twardego.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby to przede wszystkim: palenie tytoni i nadmierne picie alkoholu. Podaje się również, że przewlekłe drażnienie błon śluzowych (stany zapalne, zakażenie HPV, źle dobrane protezy), immunosupresja, niska higiena jamy ustnej oraz zmiany w obrębie błon śluzowych (zanik, włóknienie) mogą mieć znaczenie w rozwoju raka. Typem histologicznym, który dominuje wśród nowotworów jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy (90% zmian).

Groźne symptomy

Niestety na początku rak jamy ustnej nie daje niepokojących objawów, przez to chorzy zgłaszają się do lekarza późno. Najczęściej na rozwój nowotworu wskazują: krwawienie z jamy ustnej, występowanie stałego bólu, szczękościsk, brzydki zapach z ust.

Co można zrobić?

Nowotwory jamy ustnej są najczęściej leczone metodami chirurgicznymi oraz radioterapią. O tym, jakie zostanie podjęte leczenie decydują cechy guza, jego umiejscowienie, naciekanie okolicznych tkanek, typ histologiczny, a także to, w jakim stanie ogólnym znajduje się chory.

Rak gardła

Najczęściej zmiany nowotworowe występują w część środkowej gardła (część ustna). Wyróżnia się: raka migdałka podniebiennego, raka nasady języka i raka podniebienia miękkiego. Większość, bo aż 90% nowotworów złośliwych w tych częściach gardła, podobnie jak w jamie ustnej stanowi rak płaskonabłonkowy.
Czynnikami ryzyka jego rozwoju jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Niepokojące objawy

Objawami wskazującymi na nowotwór gardła mogą być: zaburzenia połykania(dysfagia) oraz ból gardła promieniujący do ucha. Symptomy te nie są charakterystyczne. Jeżeli wystąpią, a przyczyna jest nieznana, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Gdy choroba jest zaawansowana mogą pojawiać się: krwawienie, ślinotok i szczękościsk.

Leczenie

Leczenie obejmuje: metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię. Często te sposoby leczenia stosuje się łącznie. Brachyterapia jest wykorzystywana w przypadku raka nasady języka.

Okres 5 lat od momentu rozpoznania i podjęcia leczenie przeżywa niestety jedynie 30-45% chorych. Dlatego niezwykle ważna w nowotworach jamy ustnej i gardła jest odpowiednia profilaktyka (unikanie palenia papierosów i ograniczenia spożywania alkoholu). Warto również znać objawy, mogące świadczyć o rozwijającym się raku, aby w razie ich wystąpienia jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA