Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Dlaczego przewlekłe zapalenie oskrzeli jest niebezpieczne?

Co tak naprawdę oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli? Czy jest to równoznaczne z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)? Czy należy się tym martwić? Co robić, jakie leczenie podjąć?

W przypadku, gdy objawy są nasilone, a stan pacjenta się pogarsza, konieczna może być hospitalizacja

Przewlekłe zapalenie oskrzeli skutkuje nadreaktywnością oskrzeli, kaszlem i dusznością. Nie zawsz musi byc astmą, choć w większości przypadków nią jest.

Kiedy w ogóle można mówić o przewlekłym zapaleniu oskrzeli?

Jeżeli chory ma przewlekły kaszel z odkrztuszaniem przez 3 miesiące w roku podczas 2 kolejnych lat można powiedzieć, że jest to przewlekłe zapalenie oskrzeli.
W chorym oskrzelu przerastają gruczoły śluzowe, ubywa natomiast komórek nabłonkowych i rzęsek. Doprowadza to do sytuacji, kiedy oskrzela nie usuwają odpowiednio sprawnie wydzieliny, a w niej podczas zalegania rozwijają się drobnoustroje. Uważa się, że przewlekłe zapalenie oskrzeli stanowi element składowy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Co może być przyczyną?

Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu. 90% chorych to palacze, lub osoby, które w przeszłości paliły. Niekorzystny wpływ na oskrzela mają również: zapylenie w miejscu pracy, obecność szkodliwych substancji w powietrzu, klimat wilgotny i chłodny. Do innych czynników, przyczyniających się do przewlekłego zapalenia oskrzeli należą: częste zapalenia zatok i oskrzeli oraz zaburzenia wrodzone (pierwotna dyskineza rzęsek, niedobór inhibitorów α1-proteazy).
W przypadku chorób płuc i oskrzeli bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Wiele patologii płuc związanych jest z papierosami, może warto, więc zadbać o zdrowie i rzucić palenie?

Polecamy: Jak rzucić palenie?

Jakie objawy daje choroba?

Chory z reguły rano odkrztusza znaczną ilość wydzieliny. W przypadku infekcji bakteryjnej wydzielina jest ropna. Kaszel utrzymuje się przez 3 miesiące w roku, podczas 2 lat. Dolegliwości nasilają się jesienią i zimą. POChP oprócz występowania kaszlu charakteryzuje się narastającą w czasie trwania choroby dusznością. Na początku jest to duszność wysiłkowa, jednakże później duszność występuje także w spoczynku. Aby móc postawić rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lekarz musi wykonać badanie spirometryczne.

Zobacz też: Skąd się bierze POChP?

Leczenie

Leczenie musi być konsekwentne i długotrwałe. Chory powinien wyeliminować czynniki negatywnie działające na płuca tzn. przede wszystkim przestać palić! Sposoby leczenia zależą od ciężkości choroby, warto, więc podjąć terapię już na początku wystąpienie objawów. W każdym stadium POChP bardzo ważna jest rehabilitacja. Leczenie farmakologiczne obejmuje leki rozkurczające oskrzela, podawanie sterydów, antybiotykoterapie (w sytuacji współistniejącej infekcji). W zaawansowanym stadium choroby niezbędna jest tlenoterapia.

Jakie zagrożenia?

Podsumowując, przewlekłe zapalenie oskrzeli, jako element POChP, należy do niebezpiecznych chorób pogarszających, jakość życia i skracających czas jego trwania. Ważna jest, więc odpowiednia profilaktyka, a w razie wystąpienia choroby wczesne i konsekwentne podjęcie leczenia.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak spędzić Dzień Dziecka? W kinie na "Angry Birds"

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 8
dodano: 20:32 2016-05-27 marzenna-81
Do gość: piszesz o tym syropku http://vitispharma.pl/katalog/produkt/produkty/dicotuss-baby-med/dicotuss-baby-med ? Moje dziecko bierze w razie potrzeby i zawsze pomaga nie sądziłam,ze u dorosłego też można stosować.A jaką dawkę zażywasz?
dodano: 13:44 2016-05-16 przez: ~gość (87.207.*.*)
ja teraz choruje na zapalenie oskrzeli. 3 tygodnie zwlekałam z pójściem do lekarza i nic z tym nie robiłam. Dobrze że w nic gorszego się to nie przerodziło. Od piątku popijam ziołowy syrop Dicotuss i już czuje że jest lepiej. Oby przeszło całkiem to uniknę antybiotyku.
dodano: 12:36 2016-05-09 przez: ~gość (83.24.*.*)
Ja niedawno nawet nie wiedziałam, że mam zapalenie oskrzeli, chociaż kaszel miałam straszny i byłam słaba bardzo. Jak już nie mogłam wytrzymać, to poszłam do lekarza po jakiś syrop skuteczny. Złapała sie za głowę i od razu mi przepisała antybiotyk plus syrop przeciwzapalny fosidal, bo szybko pomaga zwalczać stan zapalny. Pomogło szybko i wreszcie przestałam się męczyć.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter