Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Co to jest klątwa Ondyny?

Klątwa Ondyny – pod tą tajemniczą i niepokojącą nazwą kryje się rzadka, potencjalnie śmiertelna choroba. Jest ona genetycznie uwarunkowana, więc słowo "klątwa" obecne w nazwie znajduje swoje naukowe wytłumaczenie.

Nieznane

Klątwa Ondyny jest niezwykle rzadką chorobą genetyczną

Kim jest Ondyna?

Nazwa choroby wynika z inspiracji mitologią nordycką. W jednym z mitów bogini Ondyna zakochuje się bez wzajemności w śmiertelniku, który za niewierność zostaje ukarany klątwą. By móc oddychać, musi o tym stale pamiętać, więc gdy tylko zasypia i zapomina o oddychaniu, umiera. W przypadku chorego z klątwą Ondyny sytuacja nie jest aż tak jednoznaczna.

Niezwykle rzadka choroba

Zastępcza nazwa choroby to zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji (w skrócie CCHS). Polega ona na błędnym funkcjonowaniu autonomicznej kontroli oddychania, co może być przyczyną bezdechu śródsennego, czyli zaprzestania oddychania podczas snu. Klątwa Ondyny jest niezwykle rzadką chorobą genetyczną – na całym świecie cierpi na nią kilkaset osób.

Czytaj więcej: Chrapanie - to może być bezdech senny!


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 3
dodano: 19:12 2013-01-17 przez: ~gość (37.31.*.*)
U16% pacjentów zaobserwowano tzw. zespół Haddada, czyli współwystępowanie powyższych objawów z drobnymi zmianami w wyglądzie twarzy pacjentów. - toż to błąd rzeczowy! Zespół Haddada to połąćzenie klątwy ondyny z chorobą Hirschsprunga! a ta dotyczy jelit
dodano: 17:51 2011-04-05 przez: ~pd-1 (193.107.*.*)
Oliwia od urodzenia cierpi na rzadką chorobę genetyczną CCHS (zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji), zwany inaczej Klątwą Ondyny. Podstawowym objawem jest niewydolność oddechowa i oznacza dla Oliwki dożywotnie wspomaganie oddychania podczas snu. więcej informacji na stronie: www.podarujoddech.pl
dodano: 17:47 2011-02-27 przez: ~akwamaryna11 (93.105.*.*)
tu jest przypadek klątwy ondyny małej laury --------> http://www.kochamylaure.p
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter