Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?

Chorobami przyzębia najczęściej dotknięte są osoby palące papierosy, chore na cukrzycę i z problemami hormonalnymi.
Ból gardła to niepokojący i czasami niezwykle uciążliwy objaw. Aby się go pozbyć, trzeba poznać jego przyczynę. Niestety nie jest to proste, ponieważ przyczyn może być wiele…
/ 22.10.2016 18:15
Chorobami przyzębia najczęściej dotknięte są osoby palące papierosy, chore na cukrzycę i z problemami hormonalnymi.

Na ból gardła skarżą się zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. Dokładny opis charakteru bólu, jego umiejscowienia, promieniowania, czasu trwania pozwala ustalić przyczyny a dzięki temu również odpowiednie leczenie.

Bakterie czy wirusy?

Gdy ból pojawia się nagle i towarzyszą mu objawy ogólne (złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, bóle mięśni) można podejrzewać infekcje bakteryjną lub wirusową.

Ostre wirusowe zapalenie gardła

Charakterystyczne dla infekcji wirusowej oprócz bólu gardła są: niewielkie podwyższenie temperatury, 2-3 dniowy katar poprzedzający ból gardła, przekrwienie całej błony śluzowej gardła, obniżona kondycja fizyczna i psychiczna. Czasami może również dochodzić do niewielkiego powiększenia węzłów chłonnych.

Angina paciorkowcowa

Bakterią, która często atakuje gardło, zwłaszcza u dzieci jest paciorkowiec Streptococcus pyogenes. Wywołuje on anginę paciorkowcową, objawiającą się bardzo silnym bólem gardła, który pojawił się nagle z towarzyszącymi objawami ogólnymi (wysoka gorączka, złe samopoczucie). Migdałki są przekrwione i jest na nich widoczny wysięk. Można zaobserwować również powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Mononukleoza zakaźna

Przyczyną bólu gardła zwłaszcza u dzieci i młodzieży może być wirusowa choroba – mononukleoza zakaźna. Chorobie towarzysz wysoka gorączka, zła kondycja psychiczna, utrata łaknienia, przekrwienie błony śluzowej gardła i migdałków oraz uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Infekcja grzybicza, jako przyczyna bólu?

Grzyby również są przyczyną stanów zapalnych gardła. Szczególnie często u osób z cukrzycą lub przewlekle przyjmujących antybiotyki. Grzybica gardła powoduje bóle bez towarzyszącej gorączki, błona śluzowa gardła jest przekrwiona, występują białe naloty.

Ropień też boli…

W przypadku ropnia okołomigdałkowego występuje uwypuklenie okolicy migdałka podniebiennego. Język bywa obrzęknięty, przemieszcza się w jedną stronę. Tak jak w infekcji wirusowej czy bakteryjnej może pojawić się gorączka, jednak ból nie dotyczy całego gardła, ale zazwyczaj jest jednostronny.

Ostry, kłujący, dokuczliwy ból - uwaga na ciało obce!

Kłujący, nagły, ostry ból gardła, który wiąże się ze spożywaniem pokarmu może być wynikiem zatrzymania ciała obcego w gardle lub przełyku. Dolegliwości bólowe w tej sytuacji utrzymują się podczas przełykania. Nagły, ostry ból może być również wynikiem oparzenia jamy ustnej i gardła.

Przewlekły ból

Przewlekły ból gardła wymaga konsultacji laryngologicznej! Jego przyczyn jest wiele: suchy zanikowy nieżyt gardła, przewlekłe zapalenie gardła, przewlekłe przerostowe zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych, ale również zmiany nowotworowe.

Niebezpieczne objawy

Jednostronny ból, początkowo o stałym nasileniu, z czasem narastający, bardzo dokuczliwy podczas połykania może być oznaką choroby nowotworowej. Zwłaszcza, gdy towarzyszą mu: ślinienie, brzydki zapach z ust, zaburzenia połykania, guz na szyi, duszność. Ból gardła towarzyszy wielu chorobom, warto, więc znać jego przyczyny, ponieważ niektóre z nich są bardzo niebezpieczne (zmiany nowotworowe) i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA